2020 Ramazan Ayında Neler Yapacağız

12-04-2020 00:32    1194

RAMAZANDA NELER YAPACAĞIZ

Ramazan ayı yaklaşırken, ışıklı mahyalar birçok cami ve caddelere asılıyor. Ramazan’ın başlaması ile birlikte ışıklı mahyaları görebileceğiz. Covid19 nedeniyle birçok ramazan etkinliği iptal edildi, belediyeler bu yıl ramazan etkinliklerini yapamayacak. Biz Bilge Design olarak her yıl olduğu gibi bu yılda ışıklı mahyaları asmaya başladık, yine cadde ve sokaklar ışıl ışıl olacak, mahyalarda mesajlar verilecek, en güzel mahya sözleri, en güzel mahya yazıları gözlerimizi kamaştıracak. Her ne kadar insanlar ramazanı evlerinde geçirecek olsalar da mahya geleneği devam edecek, mahyalar asılacak, mahyalar camileri süsleyecek, caddelerde mahyalarda kutlama mesajları okunacak. Camilere asılan mahyalar, genellikle ramazan ayında yapılır ve ramazan ayından sonra sökülür. Ancak günümüzde birçok cami de gördüğümüz üzere mahyalar 365 gün kalıyor ve her gün başka bir ayet veya mesaj veriyor. Ramazan ayı dışında özellikler kandillerde mahyaları görebiliyoruz. Eski tip mahya ve yeni tip mahyadan oluşan 2 çeşit mahya bulunmaktadır. Eski tip mahyalar ampul ve duy ile yapılırdı ve çok zor asılırdı. Yeni tip mahyalarda yazılar değişebiliyor ve farklı renklerde yanabiliyor. Yeni tip mahyalar led ışıklı hortumla yapılmakta ve sabit olarak yanmaktadır. En son teknoloji olan mahyalar led ışıklar ile yapılmakta ve imamlar cep telefonlarında bağlanıp yazılarını kolaylıkla değiştirmektedirler. Örnek mahya ve ramazan dekorları ve ramazan ayı çalışmaları için link den detaylı inceleme yapabilirsiniz.

2020 RAMAZANDA NELER YAŞANACAK

Ramazan ayı yaklaştıkça soru işaretleri daha da çoğalıyor. Ramazan ayı bu yıl nasıl geçecek? Ramazan ayı iftarları nasıl olacak? Sahurlar nasıl geçecek? Belediyeler iftar çadırları kuracak mı? Belediyeler  her yıl olduğu gibi yine ramazan sokağı çalışmaları yapacaklar mı? İnsanlar toplu iftarlar yapabilecekler mi? Camilerde teravih namazı kılınacak mı? Bu yıl Ramazan Bayramı nasıl geçecek?  Ramazan Bayramı nasıl kutlanacak, yasaklar kalkar mı? İnsanlar bayram tatiline gidebilecekler mi? Ramazan davulcusu sokaklara çıkacak mı? Ramazan davulcusu olacak mı gibi birçok soru akıllarımızı kurcalıyor. Bu yıl ramazanda yaşanacakları ve olası durumları kısaca özetleyeceğiz.                                                            

RAMAZAN NASIL OLACAK

Tüm dünyada etkisini kaybetmeden sürdüren Covid19 sebebi ile ramazan ayı bu yıl sessiz geçecek. Birlikte iftarlara katılamayacağız, birlikte camilerde teravih namazı kılamayacağız. Şu anda olduğu gibi camiler cemaate kapalı olacak ama iftar saatlerinde minarelerde ışıkları yanacak.  Belediyeler iftar çadırları kuramayacak, ramazan sokakları her yıl olduğu gibi bu yıl dolu olamayacak neşeli ortamlardan uzak evlerimizde iftarlar yapacağız. Sahurda ve iftarda bir çoğumuz sevdiklerimizden ve ailemizden uzaklarda olacak ve bir araya     
 


Yorumlar:

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyiDoğrulama kodunu giriniz:
Doğrulama Kodu
Etiketler: