UV-C LAMBA İLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER

11-04-2020 00:47    3450

UV-C  LAMBASI  NEDİR FAYDASI NEDİR ZARARI NEDİR TEHLİKESİ NEDİR !

 Son zamanlarda artan,uvc  lamba çılgınlığı ve yine ortaya çıkan bir fırsatçığın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu, nerde nasıl kullanılması gerektiğini kısaca aşağıda belirteceğiz.   Işık ve aydınltma Sektörünün  içerisinde  olan  Bilge Design olarak konuyu araştırıp bilgilendirme yapma gereği duymaktayız,  her gün onlarca kişi arayı bu ışıklar ile ilgili bilgiler soruyor ve satınalmak istediklerini belirtmektedirler bu sebebden dolayı  doğru ve sağlıklı biliyi siz değerli müşterilerimizle  paylaşmak istedik bilge design   olarak herzaman önce sağlık önce insan  diyoruz ve yanlış  zararlı ve sağlığa zarar verebilek ışıkları satmıyor ve bilgilendimeler yapıyorz.uvc  tehlikesi ve faylarını  sırası ile aşağıda bulabilirsiniz.

UV-C  IŞIKLARI İLE  CORONA'DAN  KORUNMA.

Ultraviyole ışıkları ile corona virüs ’ten  korunmak  bilindiği gibi sağlıklı bir korunma yöntemi değildir, hatta çok tehlikelidir.  UV-C nanometreleri, korumasız filtresiz kullanıldığında insanlara ciddi zarar verir, DNA ve RNA parçalar, cilt kanseri ve körlüğe sebep olur. Koruma filtreleri özeldir ve zaman sayacı ile kullanılmalıdır. UV-C ışığın %100 mikrop ve virüsleri öldüreceği yok edeceği kesin değildir, UV-C tüm yüzeylere eşit   şekilde   ve doğrudan nüfus ettiğinde ancak etkili olmaktadır.

UV-C   ZARARLARI  ?

UV-C nin    zararları  insan  vücuduna temas ettiği anda cilt kanseri riski çok yüksektir, uv-c  lambaları özel filtreler ile kullanılmalıdır  ve  bu filtreler zaman saati ile ölçülmelidir. çünkü bu özel   uvc  filtreler sürelidir ve süresi bittiğinde mutlaka değişmelidir aksi takdirde kanser riski çok yüksektir.  Uvc  ışıkların  yaşam alanlarında   filtresiz kullanmak tehlikelidir kullanılmasını önermiyoruz.

UVC LAMBASI KULLANIMI

Ultra viyole  ışınları, UVC Kulanım alanları genel olarak , Kapalı mekanların havalandırma sistemlerİnde  kullanılan hava, filİtrasyon  sistemleri ile  temizlenir.
Havanın icindeki kaba toz ve partiküller  filitrelerle  tutulur.
Havanın içinde asılı olarak dolaşan ve normal filİtrasyon  sistemleri ile tutulamayan,normal şartlarda mikroskop altında görülebilen bakteri ve virüsler ,insan sağlığını tehdit eder sürekli olarak ortamın havasında  bulunur.

Virusler  , bakteriler mantar ve mayalar kapalı alanlarda çalışan  ve  ve imalatı yapılan  ürünler üzerinde  etkisini gösterir. Hava  sistemlerinde  oluşan  tüm bu bakteriyel olumsuzlukları engellemek için  UV-C ışınları ile UVC hava sterilizasyonunun  yapılması kaçınılmazdır. UVC  ışınlarının yaşam alanı yada çalışma ortamlarında bakterilerden kaynaklanan kokularıda gidermektedir  bu durumda daha sağlıklı bir hava kullanılır.                                                                                                                                     UV-C  ışını hava  sterilizasyonu uygulaması bir biyolojik  arıtmadır.( 254 nm dalga boyu ışık yayar  )

UV-C  LAMBASI NERDE KULLANILIR

Gıda sektöründe Kırmızı et, Beyaz e,t  meyve, sebze,  balık,  unlu mamulle,  depolama alanları,  peynir, sütlü  mamul ,raf ömrü yaşlandırma alanları , yumurta üretim alanları,  ambalaj malzemeleri üretim, ve paketleme alanları, ilaç fabrikaları,  su depolama üretim alanları , su sterilizasyonu ,spor salonları ,otellerde  gösteri salonlarında okullarda ,yuva ve kreşlerde, hastanelerde ,astım ve alarjik durumlarda,  kullanılır hava sterilizasyonu çok önemli ve  anlamlıdır ,özellikle uzun çalışma ortamlarında gıda sektörü  üretim ve depolama alanlarında kaçınılmaz olmalıdır. Dünyanın bir çok ülkesinde  standart hale gelmiştir. 

BİLGE DESİGN


Yorumlar:

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyiDoğrulama kodunu giriniz:
Doğrulama Kodu
Etiketler: